Założenia teoretyczne oraz doświadczenia zagraniczne mogą w niedalekiej przyszłości stać się dla Polski istotnym wyznacznikiem kierunku rozwoju rynku hipotecznego. Aby jednak zagwarantować jak najwyższą efektywność stosowanych rozwiązań - bez względu na to, czy będą oparte na modelu amerykańskim, niemieckim czy hybrydowym - należy skoncentrować się na uporządkowaniu i poprawie otoczenia makroekonomicznego i prawnego w Polsce. Dzięki uregulowaniu i skomputeryzowaniu systemu ksiąg wieczystych oraz wprowadzeniu długu gruntowego znikną trudności z dokonywaniem wpisów. Zwiększenie skuteczności hipoteki jako zabezpieczenia zagwarantuje wysoką jakość obrotu na rynku nieruchomości. Wprowadzenie innych instrumentów i rozwiązań, takich jak likwidacja limitu kredytowego dla nowej ulgi budowlanej, zmiana ustawy o ochronie lokatorów, wprowadzenie programu preferencyjnych kredytów, zaangażowanie większego kapitału i osób w sektorze budowlanym oraz stworzenie odpowiednich przepisów prawnych, doprowadzi w przyszłości do silnego rozwoju sektora budownictwa.
Zdjęcie części ryzyka i przejęcie go przez sieć pośredników i inwestorów pozwoliłyby na zwiększenie dostępności środków na finansowanie kredytów oraz obniżyłyby koszty pozyskania kapitałów, a tym samym zmniejszyłyby obciążenia finansowe z tytułu udzielanych kredytów. Ponadto rozłożenie ryzyka na większą liczbę podmiotów przyczyni się do zmniejszenia obciążeń kapitałowych oraz podatności na negatywne wahania koniunktury gospodarczej i sektorowej. W perspektywie kilkunastu lat niezbędne stanie się korzystanie z długoterminowych źródeł refinansowania działalności kredytowej. Sposobem na to jest właśnie sprzedaż pakietów wierzytelności hipotecznych wyspecjalizowanym instytucjom, które podejmą się ich przekształcenia w płynne papiery wartościowe.
Na rozwój rynku hipotecznego w Polsce może również wpłynąć popyt na instrumenty dłużne zabezpieczone hipotecznie. Ogromną rolę odegrają tutaj płynność, rentowność, bezpieczeństwo oraz ocena ratingowa nadawana przez niezależne agencje.
Z kolei z punktu widzenia emitentów bardzo istotnym elementem są koszty, m.in. upublicznienia papierów wartościowych, utworzenia spółki celowej, administracji i zarządu, restrukturyzacji organizacyjnej banku, szkolenia pracowników, techniczne (systemy informatyczne i eksploatacyjne), zatrudnienia podmiotów trzecich, konstrukcji homogenicznego portfela wierzytelności, marketingu i promocji, wprowadzenia papierów na rynek, w szczególności publikacji prospektu emisyjnego i jego skrótu.
|