Mirosław Dusza Problemy polskiego rynku kapitałowego
W artykule autor przedstawia ewolucję rodzajów problemów związanych z tworzeniem i rozwijaniem się polskiego rynku kapitałowego w latach 90. Dla pierwszych lat tworzenia rynku charakterystyczne były problemy o charakterze fundamentalnym, takie jak bariera psychologiczna, prawno-instytucjonalna, kapitałowa i kadrowa. Po ich przezwyciężeniu - z różnym skutkiem - na rynku zaczęły dominować problemy drugiej generacji, wynikające ze stopnia rozwoju rynku. Analizę obecnej sytuacji poprzedza opis stanu polskiego rynku kapitałowego na przełomie lat 2000/2001.
Struktura ta nie różni się istotnie od struktury instytucjonalnej znanej z rozwiniętych rynków kapitałowych. Obejmuje ona: Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, Giełdę Papierów Wartościowych, rynek pozagiełdowy (CTO) oraz systemy rozliczeniowe.
Na tym tle przedstawiono problemy charakterystyczne dla obecnie funkcjonującego rynku kapitałowego. Mają one bardzo różnorodny charakter i dotyczą różnych sektorów rynku. W artykule nieco szerzej omówiono:
- zagadnienia związane z płynnością rynku,
- problemy wynikające ze słabego nadzoru właścicielskiego w grupie spółek o mniejszej kapitalizacji, nie mających inwestora strategicznego,
- sprawę głębokości rynku zarówno po stronie po stronie podażowej (nowe emisje), jak i popytowej (rozwój sektora inwestorów instytucjonalnych),
- przestępstwa na rynku kapitałowym.
Osobna grupą są problemy o charakterze politycznym i makroekonomicznym, zasygnalizowane w końcowej części pracy. Zwrócono tu uwagę na wpływ na polski rynek kapitałowy:
- sytuacji politycznej,
- kryzysów finansowych na rynkach wschodzących,
- polityki fiskalno-monetarnej,
- sytuacji na kluczowych rynkach światowych, z dominującym udziałem rynku amerykańskiego.
Pracę kończy wniosek, iż dalsza ewolucja doprowadzi do pojawienia się problemów charakterystycznych dla rynków będących w fazie wysokiego rozwoju. Będą one głównie pochodną sytuacji ekonomicznej w kraju. Dlatego należy pamiętać o refleksji J.K.Galbraitha, iż gospodarka jest główną przyczyną powstawania problemów na rynku kapitałowym, natomiast sytuacja na rynkach kapitałowych jest tylko jej pochodną.
|